1. rész – Agricola és Galaxis Roncsderbi
ajánlja: Szabó Jenő “jenoe”
Volna itt két remek játék, amely nagyon fontos tapasztalatokkal ajándékozott meg 2010-ben. Az egyik egy vicces, cseh, teherűrhajós, a másik egy középkori német farmfejlesztős. Látszólag nem sok közük van egymáshoz, de mindjárt bebizonyítom az ellenkezőjét.
2. rész – Hajógyár (Shipyard)
ajánlja: Kovács Krisztán “Sünmadár”
A Hajógyár a maga sok, színes, apró, megkapó elemével már első ránézésre is az összetettebb, komolyabb játékok közé tartozik. Tervezős, optimalizálgatást igénylő játékmenete, az ellenfelek elképzeléseinek fokozatos kiismerése és ezek figyelembe vétele a terveinkben hosszabb játékidőt igényel (kb. 3 óra). Bátran ajánlom a Hajógyárat azoknak, akik a gondolkodtatóbb játékokat szeretik, esetleg a Le Havre-t vagy az Agricolát ismerik és kedvelik, mert ebben a kategóriában talán ez a legjobb.
3. rész – Csótánysaláta (Kakerlakensalat)
ajánlja: Mák Éva “Qci”
Végy 8 csótányt és négyféle friss zöldséget, egyenként 30-30 darabot. Kezdő szakácsoknak az egyszerűség kedvéért saláta, karfiol, paradicsom és paprika felhasználását javaslom. A zöldségeket a csótányokkal keverd jól össze, majd az így elkészült salátát oszd szét adagokra, hogy mindenkinek egyenlő mennyiségben jusson. Lássatok neki! Aki leghamarabb végez, jutalmul nekiláthat a következő adag elkészítésének!
4. rész – Goa és Amun-Re
ajánlja: Molnár László “Lacxox”
2010-ben, amikorra a piacot elözönlötték a Puerto Rico és a Caylus által kitaposott ösvényen haladó, összetett, sok újdonságot nem, inkább az ismert mechanizmusokra újabb variációt kínáló, bonyolultnak is nevezhető, két-három-négyórás játékok, számomra két hat-hét éves, bő másfél órás, összetett, mégsem túlbonyolított társas okozta a legpozitívabb meglepetéseket. Bár ezek is a rendelkezésünkre álló szűkös akciók legjobb megválasztásáról és kombinálásáról szólnak, eredeti és különleges megoldásaikat nem kapták fel és csócsálták szerteszét követőhadak, így a fentebb említett címekkel ellentétben még ma is egészen eredetinek tűnnek.
5. rész – Maori
ajánlja: Farkas Gábor “HAlga”
Bár már megjelenésekor – 2009-ben – Spiel des Jahres-ajánlásig jutott ez a családi könnyedségű lapkalehelyezős játék, én csak tavaly ismerkedtem meg vele, viszont rögtön kellemes benyomást tett rám. Ezen kívül könnyű sikert aratott igen változatos társasjátékos körökben az összes helyen, ahol bemutattam.
6. rész – Fresco
ajánlja: Bársony Balázs “Balange”
A Fresco volt a 2010-es esztendő talán legütősebb újdonsága a családi társasjátékok között. A cím nem igazán csábító, ez alapján lehet, hogy nem sokunk venné le a polcról a dobozt. Ennél eddig ugyanis egzotikusabb kalandokkal csábított bennünket a Queen Games kiadó, gondoljunk csak a Thébára, az Alhambrára vagy A bagdadi tolvajra. De higgye el mindenki, a befektetés ebbe a játékba ugyanúgy megéri, mint az előbb említettekbe – és a templom restaurációja során kellemes másfél órás játékélményben lesz részünk.
2010 legjobb családi játékai (különkiadás, 1. rész)
összeállította: Molnár László (Lacxox)
A cikk egy összeállítás arról, hogy melyek a 2010-es kiadású játékok közül a kedvenceink.
A cikkbe kerülő játékok összeválogatása nem volt könnyű, mert bár jó játékok bőven akadtak 2010-ben, az eredetiség, újszerűség, különlegesség kissé háttérbe szorult az összetettség és minőségi kidolgozottság mögött. Nem csoda, hogy a nyáron meghirdetett Spiel des Jahres-díj jelöltjei is kellőképpen meglepték a sokat társasozókat, és ha a nyár óta bemutatott játékokat elnézzük, idén a jelölések kihirdetésekor lehet, hogy ismét számíthatunk egy-két újabb meglepetésre.
2010 legjobb gémer játékai (különkiadás, 2. rész)
összeállította: Molnár László (Lacxox)
Ebben a cikkben 2010. legjobb gémerjátékait mutatjuk be. Ami a játékok ezen fajtáját illeti, gémerjátékok terén 2010-ben már igazi túlkínálat volt jellemző: immár úgy tűnik, mindenki össze tud kombinálni pár elemet az elmúlt évek összetett játékaiból egy-egy téma köré felépítve. A kérdés inkább az, hogy mennyire lesz élvezhető a végeredmény: ötletes lesz-e a játékmenet, élvezetes lesz-e a játék, mentes-e a fölös sallangoktól stb. Az egyik legötletesebb 2010-es gémerjáték a Troyes, amely a kártyákat dobókockákra váltva az utóbbi évek trendjének megfelelően újfent bizonyítékát adja, hogy a dobókockákat nem csak egyszerűbb szerencsejátékokban lehet alkalmazni.
3 hozzászólás “2010 kedvenc társasjátékai” bejegyzésre