2011. július 22-től július 31-ig ismét megrendezésre kerül a Művészetek Völgye nevű kulturális fesztivál. Ahogy sok éve megszokhattuk, a MATE lelkes játékmesterekből álló csapata idén is képviselni fogja az egyesületet. Az interjúban Farkas Gábort kérdezem erről.
Halihó!
Meglehet, hogy én egy spagetti-kazal lelkületű figura vagyok, de máris bele fogok bonyolódni a válaszba. Anélkül, hogy más szervezetekről tájékozódnék, én azt feltételezem, hogy az 1989 óta létező fesztiválon nem számítunk öregnek 2007-es felbukkanásunkkal. (Persze mi erre is büszkék vagyunk.)
Így idén már ötödször utazunk Kapolcsra ezen július végi időpontban, hogy szórakoztassuk a látogatókat, de hogy a kérdésre válaszolva tovább bonyolítsam: “csak” harmadszor veszünk részt a Művészetek Völgye fesztiválon, ugyanis a tavalyi 20. jubileumi alkalom előtt volt két kakukktojás fesztivál, a Bűvészetek Völgye és a Kapolcsi Völgynapok.
A Művészetek Völgye szervezésében kezdetek óta kulcsszerepet játszó Pallagi Anikó 2007-ben társasjátékokat kedvelő ismerőseitől vette az ötletet, hogy az esti színházi és koncert programokat megelőző holtidőszakban próbálja meg társasjátékokkal is színesíteni az időtöltési lehetőségeket. A neten a kulcsszót begépelve pillanatok alatt egyesületünk oldalán találta magát. Egy telefonhívás, egy személyes találkozó, s pillanatok alatt a kapolcsi faluházban bizonyíthattunk.
Mint említettem, ötödször látogat a MATE a Völgybe, s az idei csapat majd minden tagjának ez már legalább a negyedik alkalom, így állíthatom, hogy összeszokott csapat megy le idén is Kapolcsra.
Tudjuk már, hogy ki az, aki horkol, ki az akit alig lehet reggel kiverni az ágyból, s persze a játékokkal kapcsolatos ismeretek sem százszázalékosan egyformák, így természetes hogy az Ostáblához Dezsőt küldjük magyarázni, az Ugróiskolához (:o) pedig Oszkárt.
Természetesen hébe-hóba új csapattagok is részt vesznek a rendezvényen, senki nem vásárolt örök bérletet rá, de viszonylag szűk azok köre, akik 10 napjukat nyáron erre áldozzák. A “hivatalosan” megjelenőkön kívül pedig minden évben voltak olyan társasjátékosok, akik vendégként érkeztek a Völgybe, de aztán egy-két napig segítették a munkánkat.
(Lásd: http://tarsasjatekos.hu/2010/08/11/a-felkoncolatlanok/)
Nehéz kérdés, mert eddig még nem számoltuk meg, hogy konkrétan hány személy fordult meg nálunk. Van olyan, aki 2007-ben benézett, s azóta minden évben visszatért, van aki a rendezvény első napja után döntött úgy, hogy az esti programok előtti időt itt tölti el a legtartalmasabban, s ezért tíz napig visszajárt (ebédidőben is ránk várt).
Az első évben például hat asztalra szerződtünk, de volt, hogy párhuzamosan 22 játékparti folyt extra asztalokon, színpadi dobogón, székeken, illetve papírdobozon. Tavaly még ezt is sikerült fokozni. Szerintem az egyszerre játszók száma elérte vagy megközelítette a száz főt, viszont vannak csúcsidőszakok a fesztivál ideje alatt, valamint az időjárás is befolyással van arra, hogy a látogatók fedett helyen keresik-e a programlehetőséget.
Meglehet idén kéne egy látogatólistát készíteni, s akkor pontosabb választ is adhatnék.
A hivatalos nyitva tartásunk minden évben napi 2×3 óra, közte két órás ebédszünettel, így ez a jellemző korlátja a folyamatos ottlétnek, de volt olyan év, hogy mindennapos volt az esti 1-2 órás “túlmunka”. Az előbb már meséltem, hogy itt is akadtak, kik végig nálunk voltak, arról nem is beszélve, hogy néha csak a korai érkezés garantálta a szabad asztalt.
A jellemző életkort jól fogtad meg, de óvodáskortól nyolcvan éves korig akadtak játékosaink. Az első év Völgybéli felfedezettje a Quoridor volt, aztán jött a Csótánypóker, tavaly pedig a Dixit. De nagyon jól használható ott a Blokus, Genial, Packeis, Maori, TransEurope, Perudo, Csótánysaláta.
Bizonyos értelemben a legjobbak a szórakoztató, élvezetes, rövid játékszabályú, nem túl hosszú, önállóan lejátszható játékok. Persze a játékosok is évről évre fejlődnek, így egyre jobban fel kell kötnünk a nadrágot.
Rövid válaszom: jellemző a helyszínen a kíváncsiság. Pár kivételtől eltekintve, e világba való bepillantás után a minél teljesebb körültekintés vágya látható a vendégeken. A kivételek pedig: vannak a fun-ok, akik a kedvenccel (pl. Dominion) akarnak mindig játszani, s persze vannak a játékok, amik kikövetelik az újabb és újabb partikat. Ilyen volt tavaly a Dixit.
Huh. Erre egyelőre nem szeretnék válaszolni. Még alakulhat, még vásárlást is tervezünk, és fejből nem is tudom, mi az, ami még nem volt tavaly, de most már vár a bepakolásra.
Idén új helyen leszünk, Kapolcson a Kávéházban, a pajtában. Kissé izgulunk is, hogy mennyire fogunk elférni, nem lesz-e problémánk az időjárással, a túlzott napsütéssel és az esetleges esővel, de legyünk optimisták. El nem bújtunk, gyertek, könnyen megtaláltok!
Tervezzük, hogy a helyszínen készült fényképeket feltöltjük majd a Facebook oldalunkra is. Itt mindenki bejelölheti, hogy nálunk járt, és milyen játékkal, kik társaságában játszott.
- Művészetek Völgye – programok
- Művészetek Völgye – weboldal
- Művészetek Völgye – térkép
- korábbi cikkek
- társasjátékos képek 2010-ből
A port.hu-ra is felkerült a fesztivál programja: http://port.hu/pls/fe/festival.index6?i_festival_id=8871