Közel 2 hónapja tettük közzé „Milyen a magyar társasjátékos?” című tesztünket, azzal a feltett szándékkal, hogy megalkothassuk a magyar társasjátékosok legjellemzőbb profilját. Köszönjük a válaszokat, és a különféle társasjátékos oldalaknak a kérdőív népszerűsítését. A tesztünkre végül 179-en (illetve e cikk megírása óta további 30-an) válaszoltatok.
Az alábbiakban most ennek eredményét mutatjuk be kérdésenként, némi személyes kommentárral megfűszerezve.
Kíváncsi vagyok, a “minden mennyiségben jöhetnek” és a “jobban szeretem a magyar nyelvűt” válaszok száma meg fog-e fordulni 2012. végén. Gyanítom, hogy igen. 2011-ben szerintem elképesztő mennyiségű társasjáték jelent meg magyar nyelven. A társasjátékozás népszerűvé válása gondolom növelte a külföldi társasjátékok iránti keresletet is, de a kényelem nagy úr; és külföldi társasjátékot venni sokszor többe kerül, mint magyar nyelvűt venni.
Mindenesetre örülök, hogy 10 társasjáték-kedvelőből 9-nek nem okoznak különösebb problémát az idegen nyelvű társasjátékok.
Ebben a kérdésben úgy gondolom, papírforma szerinti válasz született…
Azt hiszem, a válaszolók között kevés volt a sakkozó…
Ennél a kérdésnél határozott eredményre számítottam. Ehhez képest viszonylag megosztott lett a végeredmény, amit nem tudok hova tenni…
Míg a kártyajátékok népszerűségén egyáltalán nem lepődtem meg, a kvíz játékok szereplésénél 5-10%-kal jobb eredményre számítottam.
Ez az arány a klubokban is megfigyelhető…
Az Év Játéka díj úgy tűnik, 2011-ben is húzóerő. A válaszadók 73%-a válaszolta azt, hogy szívesen játszik ilyen játékokkal, és csupán 3% vallotta azt, hogy csalódott bennük.
A Magyar Társasjátékdíj által díjazott játékok helyénvalóságáról még nem nagyon lehet véleményetek, hiszen csupán két éve van ilyen díj. Mindenesetre örülök, hogy a többségetek már hallott róla, vagy tudja, mely játékok nyerték. (Aki meg még nem, annak: http://jatekdij.hu.)
Egybevág a személyes tapasztalataimmal, hogy az egyetemisták és a felnőttek körében sokkal nagyobb társasjátékozók, mint a fiatalabb generációknál. Ennek gondolom, némileg köze van ahhoz is, hogy a társasjátékozás költséges hobbi, és a fiatalok számára kevésbé megfizethető…
Téged melyik kérdés eredménye lepett meg a legjobban?
Egyértelműen a 14. kérdésre adott válaszarány lepett meg. Azt hittem jobban társasféltőek az emberek. Bár talán jobb lett volna úgy a kérdés, hogy nem kivételes embereknek engedem meg, hanem kivételes ételek vagy italok esetét engedem meg. A hurka-kolbász veszélyesebb “egy kicsit” pl. a háztartási keksznél.
Engem is meglepett a 14-es eredménye.
De nem azért, mert én a tiltás oldalán állok. Ettől még el kell fogadnom, hogy ha valaki körömpörköltet tálal saját játéka mellé.
De mi ez a “kivételezett személy ehet-ihat, mások nem” megközelítés? Nem érezném jól egyik szerepben sem magam az asztal mellett.
Blokus mellett jöhet a hurka-kolbász, de a Through the Ages-nél félő, hogy összekeverném a játékelemeket a kekszmorzsákkal…